• Budząca się szkoła

        • Album zwierząt klasa III

               W czasie kwarantanny uyczniowie klasy trzeciej wykonywali zdjecia zwierząt, któe następnie stały zebrane w jeden album efekty można zobaczyć na poniższej prezentacji.

          album_prezentacja.pdf


           

          Makiety skrzyżowań

               Klasa 4a w ramach lekcji techniki wykonuje makiety skrzyżowań. Dzieci świetnie się bawiąc przy okazji poznają zasady poruszania się po skrzyżowaniach

           


          Internet przyjaciel czy wróg?

                24 lutego w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne "Internet przyjaciel czy wróg? " prowadzonych przez panią Katarzynę Kudybę. W warsztatach brały udział klasy Va, Vc oraz VIc. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pracowały, zostały uczulone na zagrożenia dotyczące Internetu, z którego przecież tak chętnie korzystają. Mamy nadzieję, że po takich zajęciach będą rozsądniej i ostrożniej podchodzić do wszystkiego co znajdą i Sieci.


          Spotkanie z Krzysztofem Wielickim

               14 lutego nasi uczniowie mieli zaszczyt uczestniczyć w spotkanie z niezwykłym człowiekiem - Krzysztofem Wielickim. Himalaista opowiedział o pierwszym zimowym wejściu na Mount Everest. Dzieci mogły zadawać pytania, a na zakończenie rozwiązały quiz dotyczący naszego niezwykłego gościa.


           

          Klasa 1b w sklepie

               W sklepie - jak racjonalnie wydać pieniądze, zasady kulturalnego zachowania podczas zakupów


          Akcja "Daj Misiaka dka Dzieciaka"

           

               Akcja „Daj Misiaka dla Dzieciaka” zakończona sukcesem.  Dziękujemy wszystkim za tak duże zaangażowanie. Pluszaki dostarczone. Kierownictwo dziękuje calej społeczności. Serce rośnie!!!

           

          W NASZEJ SZKOLE 

          1. Nie ma dzwonków : w celu obniżenia poziom hałasu w szkole, lepsze samopoczucie uczniów oraz motywowanie uczniów do większej samodzielności,uczniowie od samego początku uczą się poczucia  odpowiedzialności za samego siebie.

          2. Realizujemy program pt. : Oswoić matematykę : cel -  każdy uczeń ma możliwość poczucia sukcesu,dzieci uczą się własnym tempem i zgodnie ze swoimi możliwościami, budujemy pozytywne podejście uczniów do matematyki bez rywalizacji, wspieramy uczniów,  każdy uczeń może osiągnąć sukces

          3.Mamy  Umowę  jeszcze nie czyli szansa na poprawienie i uzupełnienie wiadomości.

          4. Skupiamy się na pozytywach przyspiesza efekty uczenia się i działa znacznie lepiej   niż podkreślanie błędów.

           5. Zadanie domowe: nie zadajemy zadań na weekendy, są również zadania domowe, które nauczyciele zadają dla chętnych uczniów. Są również zadania domowe obowiązkowe dla wszystkich uczniów.

          6. W szkole najważniejsze są relacje , to fundament edukacji Bez relacji nie ma edukacji !! Tego pragniemy uczyć naszych uczniów. Do realizacji tego celu potrzebna jest współpraca z rodzicami i nasze wzajemne zrozumienie.

          7. Zebrania z rodzicami z udziałem uczniów. Wspólnie z rodzicem i uczniem można omówić problemy i szukać ich rozwiązania ............

          8. Wspólne rodzice-nauczyciele wyjścia do teatru , wspólne konferencje i szkolenia.

          9. Wspieramy pasje u naszych uczniów oraz tworzymy warunki do rozpoznania pasji i talentów poprzez organizowanie szeregu zajęć dodatkowych w szkole.

          10. Uczymy przez działanie : Edukacja musi być jak najbliżej samego życia, tego, co otacza dzieci każdego dnia.. Naszym celem jest to, by uczniowie mieli świadomość, że to, czego uczą się w szkole, nie jest sztywne i martwe, lecz obecne w ich codziennym życiu.

          Wszelka edukacja musi wychodzić z doświadczenia rzeczywistości i do niego prowadzić. (zajęcia w lesie, wycieczki dydaktyczno-krajoznawcze, doświadczenia, projekty, gry szkolne....)                 

          To zbiór działań , które realizujemy w ramach NASZEJ BUDZĄCEJ SIĘ SZKOŁY..       


          Wycieczka klas piątych

               !5 października klasy piąte pojechały na wycieczkę do Międzybrodzia Żywieckiego. Dzieci zdobyły szczyt góry Żar, zwiedziły zbiornik wodny, następnie zjechały kolejką w dół. Na zakończenie odbyło się ognisko oraz zabawy z piłką w pięknej sceneriii Beskidu Małego. 


          eTwinning

               Klasa VIa wraz ze szkołą z Francji rozpoczęła projekt eTwinning The World In A Letter -  Świat w liscie w celu doskonalenia znajomości języka angielskiego oraz poznania swoich róieśników z Francji.


          Lekcja żywej przyrody

               Klasa IIa miała niezwykłą lekcję przyrody, w ogródku swojej wychowawczyni. Dzieci mogły podziwiać przepiękne muchomory oraz inne jesienne skarby lasu.


           

          Wycieczka do Koziej Zagrody

               W środę 9 października klasy Ia i kalsy drugie wybrały się na wycieczkę do Koziej Zagrody w Brennej. Dzieci zwiedziły zagrodę z kozami, szczotkowały je i karmiły. Miały także okazję wyrabiać w kolybie pasterskiej ser z koziego mleka, a potem go kosztować. Jak stwierdziły smakował, bo był lekko słodki. 
          Na zakończenie była zabawa w ogrodzie, no i oczywiście mnie mogło zabraknąć zakupu pamiątek!
          - Wrócimy tu z rodzicami- zapewniały radośnie dzieci.


          Wyjazd na przedstawienie anglojęzyczne

                9 października  klasy 4-6 pojechały do Teatru Małego na spektakt anglojęzyczny "Little Red Riding Hood". Wszyscy śiwietnie się bawili i doskonale rozumieli treść przedstawienia. Liczymy na więcej takich wyjść.


          Europejski Dzień Języków

             26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. klasy VIa oraz VIb wraz ze swoimi wychowawczyniami: Panią Barbarą Tomaszewicz oraz Panią Reginą Jędrkiewicz przygotowały ciekawe zajęcia dla pozostałych klas naszej szkoły. Wszyscy świetnie się bawili, a przy okazji dowiedzieli jak się przywitać w językach europejskich.


          Wycieczka klasy IIb

               Pierwszego dnia jesieni klasa II b udała się do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na spektakl pt.: „Plastusiowy pamiętnik”. Mięliśmy okazję przypomnieć sobie lekturę z I klasy, a przy okazji wykonać zdjęcie z aktorami.


          Święto kropki

           16 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, jest to święto kreatywności, odwagi i współpracy. 


           

          List do Królowej

               W zeszłym roku szkolnymwysłalismy list oraz kartki z życzeniami dla królowej Elżbiety II. W czasie wakacji otrzymaliśmy odpowiedź z Pałacu Buckingham. Jej Wysokość podziękowała za piękne kartki i miłe życzenia


          Warsztaty recyklingowe

                30 maja w klasie 5b odbyły się warsztaty recyclingowe - uczniowie mogli się dowiedzieć, gdzie jest najbardziej ekologiczne miasto na świecie oraz stworzyć własną szkatułķę ze śmieci.


          Spotkanie klasy trzeciej i ósmej

               Przejście ucznia z klasy trzeciej do czwartej nazywane jest zmianą etapu edukacyjnego. Zmienia się sposób nauczania i jego organizacja. Inne są wymagania, ocenianie, otoczenie i nauczyciele. Te zmiany mogą rodzić wiele obaw, wiec postanowiliśmy pomóc naszym trzecioklasistom w przygotowaniu się do nadchodzących wyzwań i oswojeniu z nowym otoczeniem. Uczniowie klasy ósmej zaprosili do siebie młodszych kolegów. Zaoferowali im słodki poczęstunek i wspólną zabawę. Liczymy, że dzięki wsparciu kolegów i nauczycieli uczniowie łagodnie pokonają próg między trzecią a czwartą klasą.


           

          Pracownia Kreatywna H20

               27 maja klasa 4c  wraz z wychowawcą wybrała się do Siemianowic Śląskich na zajęcia warsztatowe  do "Pracowni Kreatywnej H2O". Uczniowie podczas zajęć bawili się i eksperymentowali wodą, parą wodną, sprężonym powietrzem, światłem i prądem  pod czujnym okiem Pana Majsterklepki;-)


          Centrum Edukacji Żywej

               Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli cykl zajęterenowych w lesie organizowanych przez Pracownię Edukacji Żywej. Podczas zajęć uczestnicy przekonali się, że w lesie można odkryć różne przyrodnicze skarby. Mieli okazję rozwija spostrzegawczość, ćwiczyć koordynację ruchową i uczyć się bezpiecznego poruszania po lesie. Dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o roślinach i zwierzętach z pobliskiego lasu. Dla wszystkich uczestników była to znakomita okazja do bezpośredniego kontaktu z przyrodą.


          Wizyta pszczelarza     

              23 maja uczniowie naszych pierwszych klas wzięli udział w bardzo interesujących warsztatach Ratujmy pszczoły zorganizowanych przez Polski Klub Ekologiczny - koło w Tychach. Dzieci miały okazję na żywo podziwiać pracę pszczół w prawdziwym ulu. Prowadzący w ciekawy sposób opowiadał o życiu pszczół i ich roli w środowisku. Pierwszaki zapoznały  się też z pszczelimi produktami i sprzętem pszczelarskim.  A na zakończenie było oczywiście coś słodkiego - degustacja miodu.
          - Proszę pana było super! - w ten sposób dziękowały dzieci pszczelarzowi.
          Dziękujemy i gratulujemy Klubowi pięknego pomysłu!


          Niezwykłe lekcje języka angielskiego

               22 maja odwiedziły nas wolontariuszki z Europejskiego Korpusu Solidarności (European Solidarity Corps), które po angielsku opowiadały uczniom klasy 5, 6 oraz 8 o swoich krajach - Hiszpanii oraz Gruzji.


          Razem dla Świetlikowa

                Gala podsumowująca projekt edukacyjno-charytatywny "Razem dla Świetlikowa - Wielkanocna Kartka Świąteczna". Wszystkim uczestnikom składamy serdeczne podziękowania za udział w akcji oraz zapraszamy do uczestnictwa w naszych kolejnych projektach na rzecz hospicjum.


          Wykłady o kosmosie

               14 maja w naszej szkole odbyła się seria wykłądów o kosmosie dla ucznió klas IV-VIII. Dzieci posłuchały ciekawych informacji o kometach, miały możliwośc obejrzeć zdjęcia wykonane przez dzieci z innych krajów przedstawiające komety a także same "zbudowały" swoje komety.


          Naukobus

               W dniach 13-14 maja 2019 roku gościł w naszje szkole "Naukobus" z Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie podczas zajęć mogli przy pomocy eksperymentu zapoznać się z prawami fizyki, doświadczyć praw fizyki oraz poznać zasady rządzące światem przyrody.


          Święto Konstytucji 3 Maja

                Uczniowie klas siódmych pod okiem pana Pawła Muchy przygotowali grę edukacyjną mającą na celu przybliżenie uczniom klas 4-8 faktów historycznych związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.


          Góra Grosza

                W akcji Góra Grosza w naszej szkole udało się zebrać 1134,48 zł. W imieniu podopiecznych Towarzystwa Nasz Dom sedecznie dziękujemy za wszystkie datki.

          Klasa IVa 164,98zł

          Klasa Ia 143,34 zł

          Klasa IIa 116,53 zł

          Klasa IVc 101,15 zł

          Klasa VIb 98,05 zł

          Klasa IIIa 87,41 zł

          Klasa VIIa 84,45 zł

          Klasa IIb 73,49 zł

          Klasa Vb 61,95 zł

           


          Światowy Dzień Wody

               Światowy Dzień Wody to cykliczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Z okazji tego święta klasa 8b zaprosiła swoich młodszych kolegów na nietypową lekcję. Dzieci z grupy przedszkolnej miały okazję przeprowadzić doświadczenia sprawdzające właściwości wody. I chociaż nie wiedzą jeszcze co to ciecz nienewtonowska, czy napięcie powierzchniowe, z wielkim zainteresowaniem brały udział w wodnych eksperymentach, sprawdzały ile kropli wody może się zmieścić na monecie i jak wygląda własna ślina pod mikroskopem.


          Olimpusek

               22 marca po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego Olimpusek.


          MASTERS OF EVERYDAY ENGLISH

               W związku z odbywającą się w szkole akcją MASTERS OF EVERYDAY ENGLISH, dzięki której zarówno uczniowie jak i nauczyciele i obsługa szkoły mogą lepiej poznać angielskie wyrażenia, na schodach pojawiły się angielskie zwroty.


          Urodziny Królowej

               Zbliżające się urodziny królowej brytyjskiej Elżbiety II stały się dla uczniów biorących udział w zajęciach "Yes, I can" okazją do napisania listu do władczyni oraz przygotowania dla Jej Wysokości kartek urodzinowych. Teraz z niecierpliwością oczekujemy odpowiedzi z Pałacu Buckingham.


           Klasa VIb w drodze

                Klasa VI b wie, że "tuż za progiem różne drogi nas wzywają" i wyruszyła uczyć się poza szkolną klasą. Najpierw dotarła do SP- 14, gdzie uczestniczyła w konkursie mitologicznym "Płyniemy do naszej Itaki", wspierając Amelkę i Bartka, którzy odpowiadali na pytania konkursowe, oraz biorąc udział w konkurencjach dla widowni.

           Następnie szóstoklasiści powędrowali do Mediateki, aby spotkać się z panem Markiem Szołtyskiem - pisarzem, historykiem, regionalistą, który opowiadał o śląskich wartościach, tradycjach i... dziecięcych zabawach z przeszłości. 

          Później, spacerując po Tychach, uczniowie VI b rozmawiali o miejscach związanych z historią, a konkretnie z powstaniami śląskimi i długą drogą do wolności.


          Wielka Liga Czytelników - etap powiatowy

           

               Uczennice naszej szkoły: Wiktoria Dec, Julia Dec i Aniela Grobel awansowały do powiatowego etapu ogólnopolskiego konkursu czytelniczego Wielka Liga Czytelników, w którym zajęły II miejsce. Do awansu na kolejny szczebel zabrakło kilku punktów, ale mimo tego cieszymy się z tak wysokiego miejsca naszych reprezentantek.


          HEAL THE WORLD

          7 marca 2019 uczennica klasy 5b Milena Kozok poprowadziała lekcję języka angielskiego z wykorzystaniem testu "Heal the world" Michaela Jacksona.


          Spotkanie z Biskupem

               W dniach od 8-10 lutego 2019 r. w parafii MBPWŁ w Tychach odbyła się wizytacja kanoniczna ks.  biskupa Adama Wodarczyka, przy tej okazji ks. biskup odwiedził naszą szkołę i spotkał się z uczniami  oraz nauczycielami. Radosne  spotkanie uświetnili nasi uczniowie: najstarsze klasy zaśpiewały piosenkę na powitanie, potem  Adrian i Wojtek z klasy 4c pięknie zaprezentowali specjalnie przygotowane utwory. Nie mogło również zabraknąć naszego zespołu Volare, który zaśpiewał piosenkę Przystanek Szkoła. Ks. biskup pochwalił naszych artystów, ucieszył się, że wspaniale rozwijają swoje talenty. A potem nawiązując do imienia naszej szkoły opowiedział o przygodzie, jaką przeżył w górach jeszcze za czasów pobytu w seminarium. Bardzo się cieszymy i jesteśmy zaszczyceni, że odwiedził nas tak dostojny Gość.


           


          Walentynki

               W ostatni dzień przed długo wyczekiwanymi feriami, w szkole odbyły się Walentynki ❤️ uczniowie otrzymali kartki od swojej walentynki, a nauczyciele drobne upominki od Samorządu Uczniowskiego. 


          W naszych plecakach mieszczą się marzenia    

               Na jednej z lekcji języka polskiego w klasie IV c rozmawialiśmy o wierszu Joanny Kulmowej pt. "Marzenia". Jak zwykle uczniowie zajęli się analizą tekstu, ustalali kto, do kogo, o czym, dlaczego, w jaki sposób mówi. Później narysowali dwie linie, które miały zilustrować rozbieżność marzeń i życia szkolnego dziecka - "osoby mówiącej w wierszu". Wtedy jeden z uczniów powiedział: "A u nas w szkole jest inaczej..." , po czym narysował na tablicy dwie splecione z sobą kreski. "W naszej szkole można marzyć, nie trzeba zostawiać marzeń w domu". I tutaj wypowiedzi innych osób posypały się jak z rękawa:

          - w szkole mam zajęcia szermierki, bardzo je lubię;

          - lubię tańczyć i śpiewać, chodzę na zajęcia muzyczne;

          - a ja przeczytałem wszystkie części "Opowieści z Narnii", kiedy na lekcji omawialiśmy 1. część, a przecież nie lubiłem czytać;

          - a mnie spodobał się "Mikołajek", bo był śmieszny;

          - uwielbiam grać w piłkę i biegać, robię to na lekcjach w - f

          - lubię rysować i składać z papieru, mogę to robić w świetlicy i na plastyce!

          Spontaniczne wypowiedzi czwartoklasistów zakończyły zajęcia. Chyba na kolejnych lekcjach dopiszemy kilka słów do wiersza Joanny Kulmowej :"A ja lubię chodzić do szkoły, bo w tornistrze mieszczą się marzenia!"


          Światowy dzień zagadek

               29 stycznia świętowaliśmy dzień zagadek i łamigłówek. Uczniowie bogatsi o nowe wyzwania, już planują kolejną edycję za rok .

           


           

          Lalki dla Afryki

              Nasza szkoła kolejny już raz wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Wszystkie Kolory Świata"organizowanym przez UNICEF. Uczniowie uszyli laleczki, które zostały zlicytowane wśród rodziców, dochód przekazano na zakup szczepionek dla dzieci w Afryce.

           


          Biblijny konkurs o Bożym Narodzeniu   

                Drużyna z klasy 2a: Marcel Miś i Michał Czmajduch reprezentowali naszą szkołę na Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym o Bożym Narodzeniu zdobywając IV miejsce. Chłopcy odpowiadali na pytania, rozwiązywali krzyżówki, oglądali pantomimę i krótki filmik, wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili, dzięki temu mieli  okazję poznać nowych kolegów i nowe koleżanki z innych szkół.



          Wielka Liga Czytelników

          Rusza Wielka Liga czytelników - ogólnopolska akcja promująca rodzinne czytanie, skierowana do uczniów SP i ich rodziców (w młodszych klasach). Polega na przeczytaniu książek z poniższej listy i napisaniu krótkiego testu z wiedzy na temat przeczytanej książki. Uczniowie otrzymują test wraz z wypożyczaną książką i wypełniają go w domu. Osoby, które wypełnią 6 testów na poziomie od 80-100% punktów będą miały możliwość wziąć udział w teście szkolnym, gdzie pytania dotyczyć będą już tylko 1 książki z listy - finał szkolny - koniec stycznia 2019 r. 3 najlepszych uczniów awansuje do szczebla powiatowego, następnie wojewódzkiego i wreszcie finału ogólnopolskiego. 

                

          Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych klasy I-IV i klasy V-VIII. Poniżej listy książek:

          Lektury dla klas I-IV:

          Pilot i ja, Adam Bahdaj

          Piątka z Zakątka, Krystyna Drzewiecka

          Oto jest Kasia, Mira Jaworczakowa

          Asiunia, Joanna Papuzińska

          Pan Kuleczka, Wojciech Widłak

          Dzień czekolady, Anna Onichimowska 

          10 niesamowitych przygód Neli, Nela mała reporterka

          Drzewo do samego nieba, Maria Terlikowska

          Dziewczynka z parku, Barbara Kosmowska 

          Wierszyki domowe, Michał Rusinek

           

          Lektury dla klas V-VIII:

          Dynastia Miziołków, Joanna Olech 

          Momo, Michael Ende

          Lustro pana Grymsa, Dorota Terakowska 

          Biały Mustang, SAT-OKH 

          Spotkanie nad morzem, Jadwiga Korczakowska 

          Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna, Rick Riordan

          Siódme wtajemniczenie, Edmund Niziurski 

          Piastowskie Orły. 10 opowiadań z czasów Piastów, Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła 

          Cud chłopak, Rodrigo Palacio 

          Na przykład Małgośka, Paweł Beręsewicz

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Tychach
      • ul. Pogodna 37 43-100 Tychy Poland
      • (32)438 46 52
      • Sekretariat szkoły (32) 438 46 52 Czynny: poniedziałek 7.30 - 15.30, wtorek 7.30 - 15.30, środa 7.30 - 16.30, czwartek 7.30 - 15.30, piątek 7.30 - 14.30 Pedagog szkolny (32) 438 46 54 Referent mgr Ewelina Haśnik - Stachura (32) 438 46 51 Kierownik gospodarczy - inż. Jolanta Biełka (32) 438 46 61 Przedszkole - wicedyrektor mgr Bogumiła Gowarzewska (32) 438 46 58 Przedszkole - intendentka (32) 438 46 57
    • Logowanie