POWER w Szkole Podstawowej nr 24 im. Himalaistów Polskich w Tychach
Wakacje to czas odpoczynku. Dla nauczycieli naszej szkoły był to również czas aktywnego doskonalenia zawodowego. W ramach projektu POWER „W poszukiwaniu inspiracji w Europie, by budzić szkołę” nasze trzy nauczycielki wyjechała na kursy językowe. W lipcu Honorata Kuplowska oraz Monika Krygowska szlifowały język angielski w Alicante w Hiszpanii. Celem wyjazdu było podniesienie ogólnego poziomu znajomości tego języka. „Zajęcia były tym bardziej cenne, że opierały się przede wszystkim na rozwijaniu umiejętności mówienia. Jest to trudne do samodzielnego doskonalenia w domu” - mówi Honorata Kuplowska.
W czasie kursu uczestniczki musiały stawić czoła realnym sytuacjom komunikacyjnym –
zarówno w klasie, jak i poza nią. Zajęcia prowadzone były metodą projektu, w ramach którego stworzona została prezentacja na temat Alicante. Jego częścią były ćwiczenia komunikacyjne w rzeczywistych sytuacjach życia codziennego, np. podczas rezerwacji pokoju hotelowego, przygotowanie oferty kulturowej czy poznawanie zwyczajów mieszkańców. Spotkanie w ramach kursu było także doskonałą okazją do zaprezentowania pozostałym uczestnikom naszego miasta oraz szkoły.
W sierpniu Danuta Janecka wyjechała do Porto w Portugalii, by rozwijać swoje kompetencje z języka angielskiego w ramach kursu „In English, please” realizowanego przez szkołę Learning Together.
Podobnie jak w przypadku kursu dla nauczycielek w Hiszpanii i tu główny nacisk podczas zajęć został położony na komunikację i mówienie. W zajęciach brało udział ośmioro nauczycieli i dyrektorów szkół po cztery osoby z Polski i Hiszpanii. Szkoła zadbała o różnorodność form pracy: były nie tylko zajęcia stacjonarne, ale także spotkania przy posiłkach czy przerw kawowych urozmaiconych Pastéis de nata, a także zwiedzanie miasta z przewodnikiem. „Każdy punkt realizacji kursu był bodźcem do rozmów po angielsku. Pobyt za granicą jest najlepszą okazją do kształcenia swoich umiejętności językowych. Codzienne sytuacje życiowe skłaniają do przełamywania barier w używaniu języka obcego” - mówi Danuta Janecka.
Ważnym elementem wyjazdu szkoleniowego było przybliżanie kultury krajów pochodzenia jego uczestników oraz wymiana doświadczeń zawodowych, porównywanie systemów edukacji w Portugalii, Hiszpanii oraz Polsce i czerpanie z dobrych praktyk innych. Każdy kursant zaprezentował swoje miejsce zamieszkania oraz szkołę, w której pracuje. Nawiązywanie międzynarodowych kontaktów może przyczynić się do realizacji nowych projektów w przyszłości.
Projekt POWER „W poszukiwaniu inspiracji w Europie, by budzić szkołę” realizowany będzie w naszej szkole do 30.09.2022 r. W planach są jeszcze dwa wyjazdy na job shadowing, czyli tzw. staż towarzyszący, polegający na obserwacji pracy innych osób, towarzyszeniu im podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. W ramach projektu czworo nauczycieli wyjedzie jeszcze na kursy doskonalące do Grecji i na Islandię. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej na zasadach programu Erasmus+.