• Job Shadowing (obserwacja pracy) w Malmö

Miejsce: Malmö, Szwecja
          Uczestnicy: Anna Damaschk, Ewa Faliszek, Barbara Tomaszewicz, Regina Jędrkiewicz, Natalia Kowalczyk
          Termin: 19 - 25.03.2022 r.

W marcu nauczyciele naszej szkoły w ramach projektu POWER „W poszukiwaniu inspiracji w Europie by budzić szkołę” odbyli podróż do Malmö w Szwecji, gdzie mieli możliwość spotkań w szwedzkich szkołach z nauczycielami, uczniami i prowadzącymi szkoły. We współpracy z firmą partnerską EU Mobility Sverige uczestnicy projektu realizowali Job Shadowing (obserwację pracy) w Szkołach Podstawowych Mellanhedsskolan, Sveaskolan oraz w Malmö International School. Były to bardzo ważne, ciekawe i inspirujące spotkania.
              Szwedzkie szkoły zarówno publiczne, jak i prywatne, są dofinansowywane w równym stopniu
          przez państwo. Szkoły mają dużą swobodę w układaniu własnych programów edukacyjnych i metod nauczania. Szwedzi zakładają, że każde dziecko, niezależnie od statusu społecznego i majątkowego swojej rodziny, powinno mieć zapewniony dostęp do edukacji. Szwedzkie placówki edukacyjne umożliwiają młodym ludziom doskonały start w przyszłość, a zdobyte w nich dyplomy są uznawane na całym świecie.
              Pomiędzy szwedzkim a polskim systemem edukacji zachodzą zasadnicze różnice. Przede wszystkim od ucznia wymagana jest o wiele większa odpowiedzialność za własne postępy w nauce. Nie otrzymuje on prac domowych, ale musi samodzielnie przygotowywać się do zajęć i sprawdzianów. Szwedzcy uczniowie nie odczuwają tak dużej presji w związku z egzaminami, dzięki czemu osiągają wysokie wyniki. System nauczania w Szwecji nastawiony jest nie na realizację określonych celów, ale wszechstronny rozwój dziecka.
              W klasach 1-5 stosowany jest opisowy system oceniania. Rodzic otrzymuje od nauczyciela informację o postępach ucznia oraz sugestię, co należy zrobić, aby mógł on nadrobić zaległości lub rozwinąć swoje umiejętności. Oceny w formie stopni wystawiane są dopiero od 6 klasy. Skala składa się z liter od A (celująca), przez E (najniższa zaliczająca) do F (niezaliczająca). Warto jednak podkreślić, że w przypadku otrzymania F z jednego lub kilku przedmiotów, dziecko i tak zalicza rok. W szwedzkich szkołach powtarzanie klasy może mieć miejsce wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 24 im. Himalaistów Polskich w Tychach mogli również pochwalić się swoją szkołą i dumnie reprezentowali Tychy podczas szwedzkich spotkań.