• Caritas

• Szkolne Koło Caritas

• Narodowe Czytania

Nasi wolontariusze aktywnie włączyli się w Narodowe Czytanie - lubimy czytać i chętnie słuchamy;-)

Pomoc w świetlicy szkolnej

Członkowie Szkolnego Koła Caritas w myśl  akcji chcę być dobrym kolegą, koleżanką, chętnie pomagają w świetlicy szkolnej w odrabianiu zadań domowych, organizują współne zabawy, dbają o porządek itp. krótko mówiąc cieszymy się, że jesteście drodzy wolontariusze.

Szlachetna Paczka

Cała nasza społeczność szkolna włączyła się w przygotowanie Szlachetnej Paczki dla rodziny z Tychów. Dzięki temu zostały przygotowane wspaniałe prezenty, które sprawiły mnóstwo radości i pomogły zaspokoić najważniejsze potrzeby.  Bardzo cieszymy się z tego powodu i gorąco dziękujemy wszystkim  darczyńcom!

Szkolne Koło Caritas

Niedziela misyjna

W niedzielę misyjna tj. 20.10.2019r. Szkolne Koło Caritas w naszej parafii  zorganizowało coroczny kiermasz ciast.  Przepyszne wypieki przygotowali  rodzice naszych uczniów, były nawet smaczne desery:). Dochód z akcji został przekazany na potrzeby misji.

…..z listu siostry misjonarki z Kamerunu

„ Cóż mogłybyśmy tutaj zrobić bez zgromadzenia, modlitwy innych i wielkiego zaplecza naszych dobrodziejów.

Pewnie  można by się wzruszyć, można by poświęcić czas, ale potrzeba mieć czym opatrzyć rany, trzeba mieć ewangeliczne „dwa denary” by nakarmić, ubrać, zawieźć do szpitala, przywrócić człowiekowi utraconą godność.

To Wam Drodzy Dobrodzieje należy się wdzięczność, bo dzięki Wam, głosząc Dobrą Nowinę, możemy konkretnie zatroszczyć się o dzieci, młodzież, chorych, ubogich, głodnych i nagich.

Stokrotne dzięki za wasze wsparcie.”

Uczniowie z naszej szkoły przekazali siostrze misjonarce dar na pomoc dzieciom z misji w Kamerunie, spotkanie odbyło się w Panewnikach. Przy wspólnej herbacie i słodkim poczęstunku siostra opowiedziała  o trudnej sytuacji dzieci w Kamerunie.  Podzieliła się także ciekawymi historiami o kulturze i zwyczajach tego kraju. Opowiedziała o przygodach z dzikimi zwierzętami,  jakie tam przeżyła i wyjaśniła, że żyjąc zgodnie z naturą można się od niej wiele nauczyć. A potem była okazja zwiedzić bardzo ciekawe muzeum misyjne.

Listy do Wiktorii

Z radością napisaliśmy kilka listów do Wiktorii, do niektórych dołączyliśmy niespodzianki. Mamy nadzieję, że wkrótce otrzymamy od niej wiadomość. Czekamy z niecierpliwością:)

Regulamin Szkolnego Koła Caritas (SKC)

1. Postanowienia ogólne

1. Siedziba Koła mieści się w Szkole Podstawowej  nr 24 w Tychach ul. Pogodna 37.
            2. Wolontariat to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych.
            3. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.
            4. Szkolne Koło Caritas skierowane jest do uczniów klas V-VIII, którzy chcą pomagać innym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.

1. Cele i założenia Koła

1. Rozwijanie wśród uczniów postaw otwartości i wrażliwości na potrzeby szkolnego        i lokalnego środowiska.
            2. Zapoznawanie z ideą wolontariatu.
            3. Przygotowanie uczniów do podejmowania pracy wolontariusza.
            4. Umożliwianie uczniom podejmowania działań na rzecz potrzebujących pomocy.
            5.  Pomoc szkolnym rówieśnikom w trudnych sytuacjach.
            6. Rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów.
            7. Nauka samorządności.
            8. W realizacji zadań Koło współpracuje z rodzicami dzieci, parafią, szkołami, kuratorem, sponsorami oraz innymi instytucjami i organizacjami.

1. Członkowie Szkolnego Koła Caritas

1. Członkiem może zostać każdy, kto pragnie służyć innym.
            2. Działalność Koła opiera się na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności.
            3. Wolontariusz Koła kieruje się bezinteresownością, życzliwością, chęcią niesienia pomocy, troską o innych.
            4. Wolontariusz zna plan pracy oraz zakres obowiązków wolontariuszy i przestrzega ich.
            5. Każdy członek wolontariatu swoim postępowaniem stara się promować ideę wolontariatu, być przykładem dla innych.

1. Struktura Szkolnego Koła Caritas

1. Koło bezpośrednio podlega Caritas Archidiecezji Katowickiej jako organowi powołującemu.
            2. Na czele Koła stoi opiekun p. mgr Marzena Madeja.
            3. Spośród członków wybierani są liderzy, którzy reprezentują daną grupę, spośród liderów wybrany zostaje przewodniczący i zastępca.
            4. Opiekę duchową nad Kołem sprawuje ks. proboszcz Józef Sinka